محاسبه اقساط وام با استفاده از اکسل | همیارآفیس

محاسبه اقساط وام با اکسل
تقریبا اکثر ما و خصوصا افرادی که در شهرها سکونت دارند، از وام بهره می‌برند. برای خود من همیشه این سوال وجود داشته که بانک ها چطور مبلغ اقساط وام را محاسبه می کنند. در این آموزش قصد داریم تا ضمن آشنا کردن شما با یک تابع کاربردی و مفید در اکسل، روش محاسبه مبلغ قسط وام را به شما بیاموزیم.

تابع pmt‌ ابزاری برای محاسبه اقساط وام

احتمالا شما هم دوست دارید بدانید که مبلغ ماهیانه اقساط شما چگونه محاسبه می شود یا اینکه قصد دارید تا از بانک وام بگیرید و علاقه مندید تا مبلغ هر قسط را بدانید، کافیست با ما همراه شوید. اکسل، اینقدر قدرتمند است که محال است نیازهای مالی شما را فراموش کند. با آشنایی و استفاده از تابع PMT می توانید به راحتی مبلغ اقساط را محاسبه کرده و از آن آگاه شوید. برای راحتی استفاده از این تابع، صورت مساله ای را در نظر گرفته و سپس به حل مساله می پردازیم: صورت مساله: فرض کنید می خواهیم وامی با مبلغ ۱۰ میلیون تومان و نرخ سود ۱۸ درصد را از بانک بگیریم. اگر فرض را بر این بگذاریم که قرار است این وام در اقساط ۴۸ ماهه پرداخت شود، مبلغ قسط پرداختی شما به صورت زیر محاسبه خواهد شد. تابع pmt  

=PMT(rate, nper, pv, [fv], [type])

rate: عبارتست از نرخ بهره (۱۸ درصد – البته چون سالیانه محاسبه میگردد بایستی بر ۱۲ تقسیم شود) nper: تعداد کل دوره های پرداخت را می نویسیم. (در اینجا عبارتست از ۴۸ یعنی تعداد ماه های بازپرداخت)
بیشتر بخوانید  ایجاد لیستی از فایل‌های موجود در یک پوشه خاص با استفاده از اکسل | همیارآفیس
pv: ارزش فعلی یا همان اصل مبلغ وام ( در اینجا می شود ۱۰ میلیون تومان)ا     گرفته شود. fv: (اختیاری) ارزش آتی. با توجه به سیستم بانکداری، این گزینه را صفر قرار دهید. type: (اختیاری) اگر قرار است اقساط در آخر ماه پرداخت گردند باید این گرینه را صفر قرار دهید. (در صورت ننوشتن این گزینه صفر در نظر گرفته می شود) حالا اطلاعات را در فرمول جایگزین می کنیم:

=PMT(18%/12, 48, -10000000, 0, 0)=293750

حاصل نهایی و یا همان مدار قسط عبارت است از ۲۹۳،۷۵۰ و اگر ۴۸ ماه این مبلغ پرداخته شود، عدد پرداختی برابر است با ۱۴،۱۰۰،۰۰۰٫ یعنی اینکه به مبلغ وام ما که ۱۰ میلیون تومان بود، مبلغ ۴،۱۰۰،۰۰۰ سود تعلق‌گرفته است. نکته: مقدار pv در ارزش‌گذاری و به دلیل وام بودن منفی در نظر گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *