کاربرد تابع IF دوست داشتنی | همیارآفیس

تابع if در اکسل
اگر شما هم جزو کاربران اکسل هستید  احتمالاً از تابع IF استفاده کرده‌اید و یا اینکه اسم آن را شنیده‌اید. در ادامه و طی دیدن دو مثال کاربردی، در استفاده از این تابع حرفه‌ای شده و از این به بعد شما آن‌را به دیگران آموزش خواهید داد.

یادگیری تابع IF با دو مثال کاربردی و مفید

[divide color=”#”] به جرات می توان گفت که تابع IF یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین توابع اکسل است و یادگیری آن برای تمامی کاربران اکسل امری ضروری به نظر می رسد.

کاربرد تابع IF چیست؟

هرگاه بخواهیم انجام یک محاسبه را منوط به برقراری یک و یا چندین شرط کنیم، از تابع IF استفاده می‌کنیم.

معرفی تابع IF

تابع IF جزو توابع منطقی اکسل است و برای دسترسی به آن بایستی در تب Formulas به سراغ بخش Logical بروید و در آنجا تابع IF را بیابید. این تابع  مشابهاتی هم دارد مانند تابع Sumif و یا Countif که  هر کدام کاربردهای بسیار مفیدی دارند که در آموزش‌هایی دیگر مفصلاً به آن‌ها خواهیم پرداخت.

قواعد استفاده:

همان‌طور که می‌دانید، هر تابع الگوی خاصی برای استفاده دارد که باید کاملاً از آن تبعیت کنیم. شکل استفاده از دستور IF  و یا به‌اصطلاح Syntax آن به‌صورت زیر است:  

IF(logical_test, [value_if_true], [value_if_false])

Logical test: دستور شرطی. مثلاً اگر بخواهیم ببینیم که آیا مقدار سلول A2 بزرگ‌تر یا مساوی ۵۰ است می‌نویسیم:    A2>=50 نکته۱: در این قسمت فقط از یک شرط می‌توان استفاده کرد. نکته۲: برای استفاده از چند شرط به‌صورت هم‌زمان باید از توابع AND و OR استفاده کنیم. Vale if true: قسمت درستی تابع. یعنی اگر شرط برقرار باشد، دستور این بخش به اجرا درخواهد آمد
بیشتر بخوانید  محاسبه اقساط وام با استفاده از اکسل | همیارآفیس
Value if false: قسمت نادرستی تابع. در صورت برقرار نبودن شرط، این قسمت به اجرا درخواهد آمد. مثال‌۱: نوشتن بک عبارت ساده متنی با استفاده از دستور شرطی IF
  • فرمولی بنویسید که درصورتی‌که نمره درون سلول A2 (اشاره به معدل دارد)، بزرگ‌تر یا مساوی ۱۲ بود، عبارت قبول و در غیر این صورت عبارت مردود را چاپ کند.

=IF(A2>=12;"Pass";"Fail")

مثال۲: محاسبه تخفیف فاکتور در بازه‌های مختلف
  • فرض می‌کنیم می‌خواهیم طبق جدول زیر و متناسب با میزان خرید افراد، تخفیف را محاسبه کنیم.
شرایط تخفیف درصد
تا سقف ۲ میلیون تخفیف تعلق نمی‌گیرد
بیشتر از ۲ میلیون و تا سقف ۵ میلیون ۷ درصد
بیشتر از ۵ میلیون و تا سقف ۸ میلیون ۱۰ درصد
بیشتر از ۸ میلیون ۱۵ درصد
  با فرض اینکه جمع کل فاکتور در سلول E12 باشد، به حل مسئله می‌پردازیم. نکته: این مسئله را به دو روش می‌توان حل کرد. برای درک بهتر شما، هر دو روش را در زیر بررسی خواهیم کرد.

روش اول)

تخفیف به کل عدد تعلق بگیرد. در یک خرید ۱۰ میلیونی، کل مبلغ شامل ۱۵ درصد تخفیف خواهد شد.

=IF(E12<2000000;0;IF(E12<5000000;E12*7%;IF(E12<8000000;E12*10%;E12*15%)))

عددی که به‌وسیله این فرمول به دست می‌آید نمایانگر مقدار تخفیف خواهد بود و برای به دست آوردن رقم پرداختی باید این عدد از جمع کل فاکتور کم شود.   با این روش کسی که ۱۰ میلیون خرید انجام داده شامل ۱٫۵ میلیون تخفیف می‌شود.

روش دوم)

تخفیف مازاد عدد را شامل شود. یعنی اگر فردی ۴ میلیون خرید انجام داد، دو میلیون شامل تخفیف نشده و ۲ میلیون بعدی شامل تخفیف بازه اول یعنی ۷ درصد خواهد شد.
بیشتر بخوانید  ایجاد لیستی از فایل‌های موجود در یک پوشه خاص با استفاده از اکسل | همیارآفیس

=IF(E12<2000000;0;IF(E12<5000000;(E12-2000000)*7%;IF(E12<8000000;210000+(E12-5000000)*10%;210000+300000+(E12-8000000)*15%)))

با این روش کسی که ۱۰ میلیون خرید انجام داده شامل ۸۱۰ هزار تخفیف می‌شود.   فایل نمونه اکسل این مثال را از اینجا دانلود کنید. نکته: از روش دوم بیشتر برای محاسبات مالیاتی استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *