برنامه نویسی در اکسل (VBA) چیست؟ | همیارآفیس

برنامه نویسی در اکسل - VBA
VBA یا همان برنامه نویسی در اکسل عبارتست از مخفف عبارت Visual Basic for Application که در واقع یک زبان برنامه نویسی برای توسعه نرم افزارهای مایکروسافت می باشد. یکی از جاهایی که براحتی می توانید در آن از این زبان برنامه نویسی استفاده کرده و آنرا توسعه دهید، اکسل می باشد. از آنجایی که اکسل در بیشتر ادارات و شرکت های خصوصی ایران کاربرد فراوانی دارد، براحتی می توانید با استفاده از VBA قدرت فوق العاده ای پیدا کرده و همه را شگفت زده کنید. البته نباید زبان برنامه نویسی در اکسل (VBA) را با VB (ویژوال بیسیک) اشتباه گرفت، ویژوال بیسیک یک زبان برنامه نویسی است که به شما اجازه می دهد تا بتوانید برنامه¬های اجرایی بسازید (همان فایلهای EXE). هر چند VBA و VB از جهات بسیاری متشابهند اما دو چیز کاملا متفاوت اند.

چرا باید به سراغ برنامه نویسی در اکسل برویم؟

برنامه نویسی در اکسل یا همان VBA، زمانی به درد می خورد که شما نتوانید با ابزارهای موجود در اکسل کارهایتان را انجام دهید. یا زمانی که انجام کارها بوسیله ابزازهای عمومی اکسل بسیار زمان‌بر باشد. برنامه نویسی در اکسل کمک شایانی به شما می کند تا کارهایتان را به صورت حرفه‌ای توسعه دهید.

با VBA چه کارهایی می توانید انجام دهید

احتمالا می دانید که مردم برای انجام کارهای متفاوتی از اکسل استفاده می کنند و برای اینکه با VBA بیشتر آشنا شوید، لازم است تا ابتدا با برخی از کاربردهای اکسل آشنا شوید. در زیر نمونه¬هایی از آنها را مرور می کنیم:
  • ساخت و ایجاد جداول حرفه‌ای مانند فهرست مشتریان و یا نمرات دانش‌آموزان و یا اطلاعات محصولات
  • بودجه بندی و پیش بینی وضع اقتصادی
  • تجزیه و تحلیل کارها، رویدادها و اتفاقاتی که ممکن است در هر کاری مانند تجارت و یا تولید اتفاق بیفتد و بررسی موشکافانه آنها
  • ایجاد فاکتور و سایر فرم‌های کاربردی دیگر
  • ایجاد و استفاده از نمودارها با استفاده از داده‌های متفاوت
  • کاربردهای متنوع دیگر
بیشتر بخوانید  شماره ردیف خودکار در اکسل
بطور کلی با اکسل کارهای متفاوتی می توان انجام داد و هرکس به فراخور نیازمندیهای خودش از آن بهره می گیرد. با استفاده از VBA نیز می توان انجام یکسری از کارها را بصورت پویا و متفاوت تر انجام داد و این شاید باعث زیبایی یا بهتر شدن کار ما شود. در زیر لیستی از کارهایی که با VBA می توان انجام داد آمده است و در بخش¬های بعدی بطور مفصل درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

درج یک عبارت متنی

اگر تمایل داشته باشید تا در Worksheet هایتان نام شرکت خود را قرار دهید، می توانید با استفاده از VBA یک ماکرو ایجاد کنید تا این کار را براحتی برای شما انجام دهد و البته می توانید این مفهوم را برای کاربردهای دیگر نیز توسعه دهید. بطور مثال شما می توانید یک ماکرو بنویسید تا لیستی از فروشندگانی را که در شرکت شما مشغول به کار هستند را بصورت اتوماتیک تایپ کند.

اتوماتیک کردن کاری که شما بطور مکرر آنرا انجام می دهید

فرض کنید که شما یک مدیر فروش هستید و قصد دارید تا یک گزارش فروش ماهیانه ایجاد کنید. اگر کار شما یک کار شسته رفته باشد، شما می توانید برای انجام این کار از یک برنامه VBA استفاده کنید.

اتوماتیک کردن عملیات¬های تکراری

اگر قرار است که یک کار را در ۱۲ شیت دیگر اکسل بطور مشابه انجام دهید. برای انجام این کار، در حالی که در حال انجام کار در شیت ۱ هستید یک ماکرو را ذخیره نموده و سپس در شیت¬های دیگر آن کار را فراخوانی می کنید. نکته جالب در این است که اکسل هیچگاه از شما بابت تعداد دفعات تکرار ایرادی نمی گیرد.
بیشتر بخوانید  ایجاد لیستی از فایل‌های موجود در یک پوشه خاص با استفاده از اکسل | همیارآفیس

ایجاد یک دستور سفارشی

شما همچنین می توانید با استفاده از دستورات ماکروهای اجرایی که نوشته¬اید، منوهای اکسل را سفارشی کنید. مثلا بتوانید تابعی طراحی کنید که در لیست توابع موجود اکسل نیست.

ایجاد کارهای آسان

در هر شرکتی شما ممکن است با افرادی برخورد کنید که هیچ آشنایی با کامپیوتر ندارند. با استفاده از VBA شما می توانید انجام یکسری از کارها را برای اینگونه افراد آسان کنید. بطور مثال شما می توانید یک الگوی ورود داده آسان را ایجاد نمایید. به اینصورت شما زمانتان را برای انجام کارهای معمولی از دست نخواهید داد

ایجاد توابع جدید

هر چند اکسل دارای توابع از پیش تعریف شده بیشماری است اما شما این قدرت را دارید تا توابعی را به دلخواه برای فرمولهایتان ایجاد نمایید و من مطمئن هستم که از انجام این کار شگفت زده خواهید شد. جالب تر اینکه در پنجره Insert Function توابع خودتان را نیز خواهید دید و این باعث قشنگ¬تر شدن فرمولهایتان می شود.

ایجاد برنامه¬های مبتنی بر ماکرو- برنامه¬های کامل

اگر علاقه¬مند به صرف زمان هستید، می توانید از VBA برای ایجاد برنامه¬هایی در مقیاس بزرگ که مثلا دارای کادرهای محاوره¬ای ( Dialogue Box) و یا Help و یا تجهیزات دیگر هستند استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *