چه پرینتری بخریم؟ | همیارآفیس

چه پرینتری بخریم؟
اگر شما هم در حین خرید با این سوال که « چه پرینتری بخریم » مواجه شده‌اید، لازم است که حتما این مطلب ما را دنبال کنید. در ابتدا باید قبل از هر خرید پرینتری، چند سوال را از خودتان بپرسید.
  • پرینتر را برای چه نوع مصارفی می‌خواهم؟
  • لیزری باشد یا جوهر افشان؟
  • چه امکاناتی داشته باشد؟

بهترین راهنما برای اینکه بدانیم برای مصارف مورد نیازمان، چه پرینتری بخریم؟

[divide color=”#”] جدول زیر مقایسه انواع پرینترها را به خوبی مشخص می کند و بسته به نوع استفاده شما از پرینتر، به راحتی میتوانید دستگاه خودتان را انتخاب کنید.

مقایسه پرینترها

نوع پرینتر سرعت کیفیت چاپ عکس کیفیت چاپ متن و نمودار تعداد چاپ نوع کاغذ قیمت دستگاه هزینه مواد مصرفی
لیزری بالا متوسط بالا ۱۰۰۰ A4 بالا پایین
جوهر افشان متوسط بالا متوسط ۱۰۰ A4 – گلاسه – … ارزان بسیار بالا
سوزنی پایین پایین پایین ۵۰۰ A4 – کاغذهای سوراخدار بالا پایین
 

برای انتخاب پرینترهای جوهرافشان موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • هزینه های شارژ کارتریج و مواد مصرفی نسبت به پرینترهای لیزری بیشتر است.
  • سرعت چاپ عکس‌های رنگی روی کاغذهای معمولی و یا مخصوص، نسبت به پرینترهای دیگر کمتر است.
  • پرینترهای جوهرافشان عموماً برای مصارف خانگی بوده و نوع رنگی این پرینترها برای چاپ متن از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند.

همچنین برای انتخاب پرینترهای لیزری موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • مناسب برای مصارف اداری به دلیل سرعت بالا در چاپ صفحات
  • دوام بیشتر و هزینه مواد مصرفی کمتر
  • پرینترهای تک کاره لیزری سیاه و سفید برای مصارف خانگی مناسب‌تر است
  • پرینترهای لیزری رنگی چندکاره حرفه‌ای بیشترین کاربرد را در محیط های اداری بزرگ دارند
اگر شما بیشتر تمایل دارید تا عکس های خانوادگی خود را چاپ کنید و دوست ندارید تصاویر شخصی خود را به چاپ خانه ها بسپارید و قرار نیست با پرینتر خود گزارش و یا نمودارهای کاری چاپ کنید، بهترین گزینه پرینتر جوهر افشان است. باید توجه داشته باشید که اگر به مدت طولانی از پرینتر استفاده نکنید، هد دستگاه خشک خواهد شد. در اینگونه مواقع مجبور می شوید برای تعمیر بیشتر از نصف قیمت پرینتر را بپردازید. قیمت کارتریج برخی از پرینترهای ارزان جوهرافشان با خود پرینتر برابری می کند. یعنی پس از چاپ حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ برگ، مجبور به پرداخت معادل قیمت پرینتر برای کارتریج جدید خواهید شد. بهتر است از پرینترهای جوهر افشان تانک دار( مخزن جوهر) استفاده کنید که نیازی به شارژ کارتریج ندارند و مقرون به صرفه هستند.در این نوع پرینتر‌ها اگر هر روز بتوانید پرینت داشته باشید هد پرینترتان خشک  نخواهد شد. این پرینترها می توانند نمودارهای رنگی و عکس های براق را چاپ کنند اما نمی توانند نوشته ها را به خوبی و خوانایی پرینترهای لیزری چاپ کنند. پرینترهای جوهر افشان بسیار کند تر از پرینترهای لیزری می باشند و هزینه مواد مصرفی آنها نیز بسیار بیشتر از پرینترهای لیزری است. اگر مثلا” دانشجو هستید و میخواهید پایان نامه دوره دانشجویی تان را چاپ کنید بهترین گزینه برای اینکه چه پرینتری بخریم، پرینتر لیزری است. پرینترهای لیزری برای چاپ متن بسیار عالی هستند. شاید قیمت اولیه دستگاه بالا باشد ولی دوام این نوع پرینترها نسبت به جوهر افشانها بسیار بالاست و هزینه مواد مصرفی کارتریج و حتی تعمیرات خود دستگاهها نسبت به جوهر افشانها پایین است.

چه برندی بخریم؟

تفاوتی ندارد که چاپگر شما از کدام برند انتخاب شده باشد و فقط رعایت کردن موارد بالا به همراه یک ضمانتنامه معتبر می تواند به شما کمک کند که برای منزل یا محل کار یک چاپگر خوب خریداری کنید .

پرینتر لیزری یا جوهرافشان؟

آیا من به پرینتر همه کاره نیاز دارم؟

PicBridge چیست؟

آیا من به قابلیت اتصال پرینتر به شبکه نیاز دارم؟

اگر قصد خرید پرینتر خانگی را دارید و نمی دانید چه معیارهای را می بایست مد نظر داشته باشید، مطالب بالا به شما کمک خواهد کرد که چه نوع پرینتری با چه مشخصاتی خریداری کنید. از دید تجربه تعمیراتی کلا” پرینترهای لیزری مدل HP پیشرو هستند و برای جوهر افشان مدل EPSON خوب می باشد و شرکت CANON یک شرکت تقلید کننده که هم از HP و هم از EPSON الگو برداری می کند. مدلهای سامسونگ و شارپ و Broader هم هستند ولی هزینه مواد مصرفی بالایی دارند. بعضا” مدل سامسونگ در برخی مدلها از رقبای خودش جلو زده است. برخی پرینترها خوب هستند و مشتری راضی و خوب جواب داده اند ولی بعضی مدلها ایراد ذاتی سخت افزاری دارند. مثلا” پرینتر لیزری hp 1320 یک پرینتر بسیار خوب و نمونه است ولی مدلهای hp 2015-2055-1522 ایراد سخت افزاری دارند و بعد از مدتی برد اصلی پرینتر ایراد پیدا می کند.

هنگاه خرید با یک مشاوره ساده  و تحقیق سطحی می توانید مدل خوب را شناسایی کنید.

1 دیدگاه برای “چه پرینتری بخریم؟ | همیارآفیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *