فارسی کردن اعداد در ورد | همیارآفیس

فارسی کردن اعداد در ورد
یکی از دغدغه‌های افراد فارسی زبانی که با ورد کار می کنند، فارسی کردن اعداد در ورد است. نوشتن اعداد به صورت فارسی باعث می شود متن شما به مراتب زیباتر و حرفه‌ای تر به نظر بیاید. البته این اتفاق ممکن است برای کاربران اکسل و یا  نرم‌افزارهای دیگر آفیس نیز رخ دهد که در آینده نزدیک، آموزش جامع آنها را نیز برایتان قرار خواهیم داد.

آموزش جامع فارسی کردن اعداد در ورد

مشکل اصلی کجاست؟

احتمالاً درباره فارسی کردن اعداد در ورد و یا در برنامه‌های دیگر آفیس، مطالبی را به‌صورت تجربی بلد بوده و یا از طریق دیگران یاد گرفته‌اید، اما گاهی وقت‌ها ممکن است به کامپیوتری برخورد کنید که به هیچ روشی نتوانید اعداد را در آن به‌صورت فارسی بنویسید.

در این آموزش می‌خواهیم اصول مهم فارسی کردن اعداد در ورد را به شما بیاموزیم. روشی اصولی و کاملاً دائمی

عبارت Context را به خاطر بسپارید

شاید به‌جرئت به توان گفت که این واژه، مهم‌ترین ویژگی در تنظیم فارسی‌نویسی اعداد است. شاید این عبارت را قبلاً دیده باشید، و یا در تنظیمات ورد و یا اکسل با آن برخورد کرده باشید. این واژه به یک مفهوم بسیار مهم اشاره دارد.

مفهوم عبارت Context چیست؟

اگر در حال نوشتن یک متن فارسی هستید و نیاز به نوشتن عدد دارید، اعداد به‌صورت فارسی بایستی نوشته شوند. مانند عبارت زیر: فارسی کردن اعداد در ورد-متن فارسی و یا اگر متن شما لاتین باشد، باید اعداد شما نیز به‌صورت لاتین باشند. مانند متن زیر: فارسی کردن اعداد در ورد - متن لاتین درواقع واژه Context به ما می‌فهماند که درصورتی‌که در حال نوشتن بک متن به زبان فارسی هستید، اعداد هم باید به‌صورت فارسی نوشته شوند اما اگر تصمیم به نوشتن یک متن لاتین بگیرید، قاعدتاً اعداد هم باید به‌صورت لاتین نوشته شوند تا متن از ساختار اصولی و حرفه‌ای برخوردار باشد.
بیشتر بخوانید  فایل وردتان را بدون مشکل فونت ارسال کنید | همیارآفیس
این قاعده اصولی همیشه بایستی رعایت شود اما عده کمی به آن توجه دارند بهترین نوع تنظیمات به‌صورتی است که اصل حرفه‌ای بالا (Context) در آن رعایت شود. در ادامه به شما یاد می‌دهیم که چگونه و به بهترین شکل ممکن تنظیمات لازم را انجام دهید.

چه تنظیماتی در تغییر اعداد مؤثر هستند:

به‌طورکلی، از دو بخش تنظیمات فارسی‌نویسی اعداد را می‌توانیم انجام دهیم.
  1. تنظیمات کنترل پنل (Control Panel)
  2. تنظیمات از داخل خود نرم‌افزار (Word)
ازآنجایی‌که تنظیمات ویندوز اساس کار را تشکیل می‌دهند، ابتدا به سراغ Control panel رفته و تنظیمات لازم را انجام می‌دهیم.

کنترل پنل کجاست؟

محلی است برای انجام تنظیمات پایه‌ای و اساسی ویندوز. از فونت گرفته تا کاربران و حتی تنظیمات امنیتی.

انجام تنظیمات لازم برای کنترل پنل

برای ورود به کنترل پنل در ویندوزهای ۷ به بالا، ابتدا منوی استارت را بازکرده و سپس عبارت Control Panel را تایپ کنید. حالا روی عبارت Control panel در قسمت یافته‌ها کلیک کنید. در ویندوز اکس پی، کنترل پنل در ستون سمت راست منوی استارت قرار دارد و فقط کافی ست روی آن را کلیک کنید. حالا از لیست بازشده، گزینه Region/Region & Languages را انتخاب کنید. آیکون آن یک کره جغرافیا به همراه یک ساعت عقربه‌ای است. فارسی کردن اعداد در ورد - کنترل پنل بعد از باز کردن قسمت Region، وارد تب Format شده و تنظیم این بخش را روی Persian قرار داده و دکمه Apply را بزنید. فارسی کردن اعداد در ورد - انتخاب زبان فارسی اگر از قبل Persian انتخاب‌شده باشد، نیازی به اعمال هیچ تغییری نیست. حالا روی دکمه Additional setting‌ کلیک کرده و سپس تنظیمات لازم را باهم ادامه می‌دهیم.
بیشتر بخوانید  فایل وردتان را بدون مشکل فونت ارسال کنید | همیارآفیس
فارسی کردن اعداد در ورد - انتخاب گزینه Context اگر مایلید اعداد همیشه به‌صورت فارسی نوشته شوند، تنظیم Use native digits را روی National قرار دهید. اما اگر مایلید که اعداد متناسب با نوع متن (فارسی-لاتین) تغییر کنند، عبارت Context را انتخاب کنید.   اکیداً توصیه می‌شود که در این بخش Context را انتخاب نمایید.   در این بخش تنظیمات دیگری نیز هستند که همگی بسیار حائز اهمیت هستند. مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: Decimal symbol: انتخاب کاراکتر اعشار. مثلاً می‌توانید به‌جای نقطه از / استفاده کنید. List separator: کاراکتر جداکننده. جداکننده آرگومان‌های توابع در اکسل Measurement system: سیستم اندازه‌گیری. متریک باشد و یا US (بر اساس اینچ) در انتها، با انتخاب دکمه OK تنظیمات را ثبت کرده و خارج می‌شویم. ازآنجایی‌که تنظیمات این بخش روی تمامی برنامه‌ها تأثیرگذار هستند (به دلیل سیستمی بودن آن‌ها)، انجام آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

انجام تنظیمات لازم برای ورد:

بعد از انجام تنظیمات بخش کنترل پنل، به سراغ تنظیمات برنامه ورد می‌رویم.   ابتدا بایستی وارد تنظیمات ورد و یا همان Options شویم. برای این کار، در آفیس ۲۰۱۰ به بالا، تب File را بازکرده و سپس از ستون سمت چپ، گزینه Options را انتخاب می‌کنیم در آفیس ۲۰۰۷ ابتدا روی دکمه آفیس که در گوشه بالایی سمت چپ قرار دارد کلیک کرده و سپس از پنجره بازشده، Word options را انتخاب می‌کنیم. حالا از لیست عنوان‌های سمت چپ، گزینه Advanced را انتخاب کرده، وارد بخش Show document content‌ شده و تنظیم لازم را انجام می‌دهیم. اگر بخواهیم متناسب با متن، نوع اعداد تغییر کند، Context را انتخاب می‌کنیم. اگر بخواهیم همیشه اعداد به‌صورت فارسی نوشته شوند، Hindi را انتخاب می‌کنیم.
بیشتر بخوانید  فایل وردتان را بدون مشکل فونت ارسال کنید | همیارآفیس
با انتخاب Hindi اعداد همیشه در ورد به‌صورت فارسی نوشته خواهند شد حتی در صورت نوشتن متن‌های انگلیسی. توصیه می شود که تنظیم این قسمت را نیز روی  Context قراد داده و با خبال راحت، هر نوع متنی را بنویسید. فارسی کردن اعداد در ورد - انجام تنظیمات مناسب  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *