فایل وردتان را بدون مشکل فونت ارسال کنید | همیارآفیس

فایل وردتان را بدون مشکل فونت ارسال کنید
تقریبا تمامی کسانی که با کامپیوتر کار می کنند حداقل یک‌بار هم که شده با مشکل فونت در فایل‌های دریافتی مواجه شده‌اند. چه فایل از طریق ایمیل دریافت شده باشد و یا از طریق رسانه‌های ذخیره ساز. مانند دانشجویان که فایل‌های درسی را برای اساتید ارسال می کنند و یا کارمندانی که فایل‌های کاری را برای مدیران خود ارسال می کنند. مشکل به‌وجود آمده، مشکل فونت ویا به عبارتی به هم ریختن متن در کامپیوتر مقصد  است. این اتفاق ممکن است که باعث ناراحتی شما و یا حتی فرد گیرنده فایل شود و احساس کند که شما فرد بی‌مسئولیتی بوده‌اید. در این مقاله می خواهیم به شما بیاموزیم که چگونه فایل‌های وردتان را طوری برای دیگران ارسال کنید که هیچ نگرانی و مشکلی در باز کردن آن نداشته باشند. اما به‌راستی این اتفاق چرا رخ می‌دهد؟

بررسی مسئله؟

برای زیباتر کردن فایل‌های متنی همیشه از فونت‌های فارسی استفاده می‌کنیم تا فایلی به‌مراتب زیباتر و کاربرپسند تر ایجاد کنیم و این شاید شروع ماجرا باشد. درواقع مشکل فونت و به‌هم‌ریختگی فایل‌های متنی زمانی پیش می‌آید که کامپیوتر مقصد فونت‌هایی (خصوصاً فونت‌های فارسی) را که شما در متن‌تان استفاده کرده‌اید، نداشته باشد.

آیا این مسئله قابل‌حل است؟

خیلی‌ها برای رها شدن از مشکلات این‌چنینی، راه‌حل ساده‌ای را در پیش‌گرفته و صورت‌مسئله را پاک می‌کنند، یعنی از فونت‌های فارسی متفاوت و زیبا در متن‌های خود استفاده نمی‌کنند. با این کار متنی زیبایی نخواهیم داشت و اصلاً راه‌حل به نظر نمی رسد.

ارسال فایل ورد بدون مشکل فونت

راه‌حل این مشکل هم بسیار ساده است. فقط کافی است فایل را به روشی ذخیره کنیم که فونت‌های فارسی را نیز به متن ما اضافه کند تا در هر دستگاهی که فایل ما به نمایش درآمد، مشکل فونت نداشته باشیم
بیشتر بخوانید  فارسی کردن اعداد در ورد | همیارآفیس
همراه کردن فونت به فایل ورد: نکته: تصاویر این آموزش بر مبنای اکسل ۲۰۱۳ است اما تمامی این تنظیمات در نسخه‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۶ هم به همین شیوه قابل‌دسترسی است.

قدم اول:

هنگام ذخیره کردن فایل‌ها در برنامه ورد با کادری مشابه کادر زیر مواجه خواهیم شد. در اینجا روی گزینه Tools کلیک کرده و از منوی بازشده گزینه Save Options…‌ را انتخاب می‌کنیم. فایل وردتان را بدون مشکل فونت ارسال کنید | ذخیره کردن بعد از انتخاب Save Options  کادر دیگری مقابل شما ظاهر خواهد شد که ما باید تنظیم اصلی را در آن انجام دهیم. فایل وردتان را بدون مشکل فونت ارسال کنید | تنظیمات بیشتر در این بخش و برای اضافه کردن فونت‌های استفاده‌شده به فایل ورد کافی است تا گزینه زیر را فعال کرده و یا به‌اصطلاح تیک دار کنیم.

Embed fonts in this file

اما اینجا دو گزینه دیگر هم داریم که دانستن ویژگی آن‌ها خالی از لطف نیست
  • Embed only the characters used in this document (best reducing file size)
انتخاب این گزینه باعث می‌شود تا فقط فونت‌هایی که در متن استفاده کرده‌ایم به فایل ضمیمه شود و نه همه فونت‌های موجود. در وافع انتخاب نکردن این گزینه باعث می‌شود تا تمامی فونت‌های فارسی به فایل اضافه شوند.
  • Do not embed common system fonts
انتخاب این گزینه باعث می‌شود تا فونت‌های استانداردی که در ویندوز وجود دارد (فونت‌های استاندارد ویندوز) به فایل شما اضافه نشوند. (غیرفعال کردن این گزینه باعث می‌شود فونت‌های عادی ویندوز هم به فایل اضافه‌شده و حجم فایل شمارا بالا ببرند که انجام این کار اصلاً توصیه نمی‌شود) حالا می‌توانید فایلتان را ذخیره نموده و به‌راحتی در اختیار دیگران قرار دهید.  

1 دیدگاه برای “فایل وردتان را بدون مشکل فونت ارسال کنید | همیارآفیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *